Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 37 "Bajkowy Świat"

Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi
nr 37 "Bajkowy Świat"
ul. Szlenkierów 8, 01-181 Warszawa

tel: (22) 632 11 31

Kącik pani Wioli- umuzykalnienie


Grupa wiekowa dzieci:  trzylatki
Data  zajęć 06.04.2021r.


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Nasi przyjaciele: jamnik
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki
Przebieg zajęć:

I  Zabawa muzyczno- ruchowa w wiosenną pogodę
https://www.youtube.com/watch?v=cGOK6AcTLZE&ab_channel=WPODSKOKACH

II Słuchamy piosenki Jamniczek
https://www.youtube.com/watch?v=SWyPE2xt6fo&ab_channel=BABADUTV

1.Popatrzcie na jamniczka
wyturlał się z koszyczka  
zaczaił się na babcię
i porwał babci kapcie
ref; A jak spał, a jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
2. Poszarpał chustkę w róże
i zrobił dwie kałuże
i moją nową lalkę
zaciągnął pod wersalkę
ref; Bo jak spał, bo jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
3. A teraz gdzieś ucieka
I szczeka, szczeka, szczeka
Łapiemy więc jamniczka
Niech wraca do koszyczka
ref; A jak spał, a jak spał
taką grzeczną minę miał 2x

4. Pod stołem jest koszyczek
W koszyczku śpi jamniczek
Jamniczek sobie śpi, PSS…
Jak się zbudzi będzie zły
HAU HAU HAU...!

III Rozmowa o treści piosenki: o tym co piesek zrobił, jak się zachowywał, o tym jak jamnik wygląda?
IV. Ćwiczenia emisyjne: przy piosence bawimy się w szczekanie.




Grupa wiekowa dzieci:  trzylatki
Data  zajęć 08.04.2021


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Czy psy pomagają ludziom ?
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki
Przebieg zajęć:

1. Obejrzenie  krótkiego filmu: Ciekawostki o psach

https://www.youtube.com/watch?v=NBhkPMPY81E&ab_channel=MotywPrzewodni

2. Zabawa w pieski: czworakowanie, szczekanie, pieski śpią

3. Nauka dwóch zwrotek piosenki Jamniczek
1.Popatrzcie na jamniczka
wyturlał się z koszyczka  
zaczaił się na babcię
i porwał babci kapcie
ref; A jak spał, a jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
2. Poszarpał chustkę w róże
i zrobił dwie kałuże
i moją nową lalkę
zaciągnął pod wersalkę
ref; Bo jak spał, bo jak spał
taką grzeczną minę miał 2x



Grupa wiekowa dzieci:  czterolatki
Data zajęć 06.04.2021


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Dobre zwyczaje
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki
Przebieg zajęć:
1.Zabawa muzyczno – improwizacyjna: Mój dzień
https://www.youtube.com/watch?v=vXUC732gqKo&ab_channel=WPODSKOKACH
2. Wysłuchanie piosenki: Grzeczne słówka
https://www.youtube.com/watch?v=mDISXlhon3Q&ab_channel=BabyPlay

Dziękuję, przepraszam i proszę!
Trzy słówka za małe trzy grosze.
 I grzeczny królewicz i grzeczna królewna
znają te słówka na pewno.
Trzy słówka za małe trzy grosze:
dziękuję, przepraszam i proszę.
To przecież niewiele kosztuje,
gdy powiesz uprzejmie dziękuję!
Korona Ci z głowy nie spadnie na pewno
nawet, gdy jesteś królewną.
Trzy słówka za małe trzy grosze:
dziękuję, przepraszam i proszę.

3. Nauka fragmentu piosenki.






Grupa wiekowa dzieci: czterolatki
Data zajęć 08.04.2021r.


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Magiczne słówka
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki
Przebieg zajęć:

1. Wysłuchanie piosenki: Proszę , dziękuję , przepraszam  -Świat Lolo
https://www.youtube.com/watch?v=DL6eWrZAizQ&t=54s&ab_channel=%C5%9AwiatLolo-kana%C5%82dladzieci

2. Rozmowa na temat: w jakich sytuacjach używamy tych słów? np. dlaczego w tramwaju mówimy przepraszam jeżeli chcemy na najbliższym przystanku zbliżyć się do drzwi itp. ?

 Nauka piosenki: Grzeczne słówka

https://www.youtube.com/watch?v=mDISXlhon3Q&ab_channel=BabyPlay

Dziękuję, przepraszam i proszę!
Trzy słówka za małe trzy grosze.
 I grzeczny królewicz i grzeczna królewna
znają te słówka na pewno.
Trzy słówka za małe trzy grosze:
dziękuję, przepraszam i proszę.
To przecież niewiele kosztuje,
gdy powiesz uprzejmie dziękuję!
Korona Ci z głowy nie spadnie na pewno
nawet, gdy jesteś królewną.
Trzy słówka za małe trzy grosze:
dziękuję, przepraszam i proszę.


Grupa wiekowa dzieci pięciolatki
Data zajęć 06.04.2021r.


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Instrumentacja piosenki: Zając malowany
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki
Przebieg zajęć:

1. Rytmiczna rozgrzewka przy muzyce.
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo&ab_channel=WPODSKOKACH
2. Powtórzenie  piosenki: Zając malowany
https://www.youtube.com/watch?v=Eivj-83L_Tw&ab_channel=pp9nsol
3. Przygotowujemy dużą ilość ( np. 8 ) różnych przedmiotów z podziałem na: drewniane, plastikowe i metalowe. Przedmioty te zastąpią nam instrumenty wg własnej fantazji. Układamy plan instrumentacji w oparciu o budowę piosenki i sposób gry. Miłej zabawy.
I Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Ref. Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam./bis
II Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Ref. Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
III Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem?
Co? No co?



Grupa wiekowa dzieci: pięciolatki
Data  zajęć 08.04.2021


Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.
Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Cztery żywioły
Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki, poznanie sygnału S.O.S
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie piosenki Cztery żywioły -mp3
1. Ogień grzeje, ogień świeci,
Jest bezcennym darem.
Lecz, gdy ognia nazbyt  wiele
Grozi nam pożarem.

Ref.
Ogień grzeje, grzeje.
Woda płynie, płynie.
Wiatr zawieje, wieje.
Ziemia drzemie?, drzemie!.

Cztery są żywioły.
Moc ogromną mają.
Choć bywają bardzo groźne.
Chętniej pomagają.

2. Woda płynie, woda ciecze.
Suną po niej łodzie.
Lecz, gdy wody nazbyt wiele.
Zmienia się w  powodzie.

Ref.
Ogień grzeje...

3. Dookoła nas powietrze,
którym oddychamy.
Gdy powieje w wiatr się zmienia
straszy huraganem.

Ref.
Ogień grzeje...

4. Ziemia leży pod stopami.
Wielka moc w niej drzemie.
Lecz, gdy ziemia się obudzi
Ziemi jest trzęsienie.

Ref.
Ogień grzeje…

2.Instrumentacja piosenki według wskazówek z poprzedniego scenariusza.
3.Wysłuchanie piosenki Nasza planeta
https://www.youtube.com/watch?v=cZ-nwKdwPc4&ab_channel=2T

4. Improwizacja taneczna przy piosence, wcześniej wyjaśnienie  sygnału S.O.S (międzynarodowy sygnał w alfabecie Morse'a oznaczający wezwanie o pomoc).



























 

Praca zdalna - scenariusze zajęć rytmiki

 

Grupa wiekowa dzieci: trzylatki

Data  zajęć 30.03.2021

Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.

Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Wiosna

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

1 Muzyczna gimnastyka

https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU&t=4s&ab_channel=WPODSKOKACH

2. Nauka II zwrotki piosenki

Ku-ku, ku-ku!
Precz zimo zła!
Już bociek leci,
cieszą się dzieci.
Wiosna, wiosna
idzie przez świat.

Ku-ku, ku-ku!
Już kwitnie sad!
W gałązkach drzewa
już ptaszek śpiewa.
Wiosna, wiosna
idzie przez świat.

Ku-ku, ku-ku!
Już ciepły wiatr.
Zatańczmy w koło,
bo nam wesoło.
Wiosna, wiosna
idzie przez świat.

3. Uczymy się tańczyć walczyka przy tej piosence – dosuwamy nóżkę do nóżki.

https://www.youtube.com/watch?v=NJSX1cTd_pU&ab_channel=FundacjaWygrajmyRazem

4. Przy tej piosence możemy się bawić w lecące do Polski  bociany. Na umówiony sygnał np. pauza w muzyce bociany stają na jednej nodze

 

Data  zajęć 01.04.2021r.

Temat: Wielkanocne dźwięki

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

1. Proponuję obejrzenie inscenizacji Tańca kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego w wykonaniu dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=neAb1eEEQpc&ab_channel=IntegracyjnePrzedszkoleG%C3%B3rolicki

2  Nauka piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=JSdZjJxUArg&ab_channel=Chod%C5%BAcienaMuzyk%C4%99PaulinaCh%C4%99tkiewicz-Owczarek

Kurczątka, kurczątka w stodole były.

Malutką dziureczką powychodziły.

Widziałeś chłopczyku, widziałem panie.

Malutką dziureczką patrzyłem na nie.

Widziałaś dziewczynko, widziałam panie.

Malutką dziureczką patrzyłam na nie.

3. Opowieść ruchowa

https://www.youtube.com/watch?v=csd1KKelxJ8&ab_channel=KrainaOkruszka

4. Zabawa ruchowa przy piosenkach

https://www.youtube.com/watch?v=Eivj-83L_Tw&ab_channel=pp9nsol

https://www.youtube.com/watch?v=GxNEUPCe458&ab_channel=FleeFloo

 

Grupa wiekowa dzieci: czterolatki

Data zajęć 30.03.2021

Zaprezentowany scenariusz jest propozycją do pracy w domu i podlega modyfikacji przez rodzica/opiekuna prawnego. Bezpieczne i higieniczne warunki do pracy z dzieckiem w domu zapewnia rodzic/opiekun prawny.

Zaproponowane materiały z Internetu służą wyłącznie do celów dydaktycznych.

Temat: Wiosna

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

I Powtórzenie piosenki Wiosna tuż, tuż

https://www.youtube.com/watch?v=y6XWmcmIr0k&ab_channel=WojciechWietrzy%C5%84ski

II Wysłuchanie Wiosny – A. Vivaldiego cz. I dla tej grupy wiekowej proponuję słuchanie i zabawę  do najwyżej  3 minut

https://www.youtube.com/watch?v=jdLlJHuQeNI&ab_channel=okoskorpiona

III Zabawa rytmiczna przy tym utworze, najwyżej do 3 minut

Pozycja dowolna.

1. Początek ( Temat wiosny) Forte – miarowe klaskanie ( w pulsie ćwierćnutowym) Piano – miarowe klepanie o kolana

2. Fragment z motywem naśladującym śpiew ptaków „Ptaszki śpiewają” Dłońmi naśladujemy dzióbki śpiewających ptaków (do kciuka zbliżamy i oddalamy pozostałe złączone palce), imitując „rozmowę” dwóch ptaków

3. Temat wiosny - miarowe klaskanie

4. Fragment z pulsem szesnastkowym „Kołyszą się drzewa” Stoimy w lekkim rozkroku, kołysząc się z nogi na nogę na boki, ręce uniesione nad głową naśladują kołyszące się gałęzie

5. Temat wiosny - miarowe klaskanie

6. Fragment o burzliwym przebiegu ( tutti orkiestry i solo skrzypiec) „Wieje wiosenny wiatr” Improwizacja ruchowa naśladująca wiatr

7. Temat wiosny - miarowe klaskanie

8. Fragment z motywem naśladującym śpiew ptaków „Ptaszki śpiewają” Dłońmi naśladujemy dzióbki śpiewających ptaków (do kciuka zbliżamy i oddalamy pozostałe złączone palce), imitując „rozmowę” dwóch ptaków

9. Temat wiosny - miarowe klaskanie

10. „Kołyszą się drzewa” – solo skrzypiec (stoimy w lekkim rozkroku, kołysząc się z nogi na nogę na boki, ręce uniesione nad głową naśladują kołyszące się gałęzie)

11. Temat wiosny ( forte – miarowe klaskanie, piano – klepanie o kolana)

 

Data zajęć 01.04.2021

Temat: Wielkanocne dźwięki

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

1.Wysłuchanie piosenki i  improwizacja ruchowa inscenizująca treść piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=XuCRqaZDhEE&ab_channel=DeszczowaDziewczyna

2. Wysłuchanie  i nauka I zwrotki Bajkowych pisanek:

https://www.youtube.com/watch?v=qT4hdSDVzSQ&ab_channel=54Stokrotka

. Do zajączka przyszła kurka:
– Ko, ko, ko, ko – zagdakała.
– Z koszem jajek na pisanki
Mama-kwoka mnie przysłała.
Zając podparł się pod boki:
– A to ci dopiero jajka!
Namaluję na nich tęczę
i na każdym będzie bajka.

Ref.: Bajkowe pisanki, bajkowe.
Rozdamy je z dobrym słowem,
świątecznym życzeniem,
wiosennym marzeniem.
Bajkowe pisanki, bajkowe,
wesołą wiodą rozmowę,
że wiosna za oknem,
że w dyngus ktoś zmoknie.

 Rośnie żytko jak na drożdżach
i zieleni się rzeżucha,
pisankowych opowieści
zając słucha, kurka słucha.
Z bukiecikiem srebrnych bazi,
w gości wybrał się baranek,
a dla niego mała kurka
kosz bajkowych ma pisanek.

Ref.: Bajkowe pisanki, bajkowe…

3. Proponuję obejrzenie inscenizacji Tańca kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego w wykonaniu dzieci.

https://www.youtube.com/watch?v=neAb1eEEQpc&ab_channel=IntegracyjnePrzedszkoleG%C3%B3rolicki

4. Zabawa taneczna przy Tańcu kurczat w skorupkach M. Musorgskiego

https://www.youtube.com/watch?v=ua76J5gP8PI&ab_channel=%C5%9ApiewajmyDzieciom

 

Grupa wiekowa dzieci: pięciolatki

Data  zajęć 30.03.2021r.

Temat: Wiosna

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

I. Ćwiczenia słuchowo – ruchowe.

https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU&ab_channel=WPODSKOKACH

II. Przypomnienie piosenki Wiosenne roztopy:

Dzisiaj rankiem słonko przygrzało aż miło.

W mieście i na łące śnieżek roztopiło.

Chlupie woda chlup, chlup
Chlupu, chlupu, chlupu, chlup
Chlupie woda chlupu, chlup
Chlupu, chlupu, chlupu chlup.

Rzekę śpiącą w lodzie
budzi wieść o wiośnie
rybki w lśniącej wodzie
pluszczą się radośnie.
Tańczą rybki plusku, plusk
Plusku, plusku, plusku plusk
Tańczą rybki plusku, plusk
plusku, plusku, plusku, plusk.

W drodze do przedszkola pełno dziś strumieni

Andrzej, Krzyś i Jola skaczą po kamieniach.

Zręcznie śmiało hopla hop,

hopla, hopla, hopla, hop

Zręcznie śmiało hopla hop,

hopla, hopla, hopla, hop

III Wysłuchanie Wiosny – A. Vivaldiego cz. I

https://www.youtube.com/watch?v=jdLlJHuQeNI&ab_channel=okoskorpiona

IV Zabawa rytmiczna przy tym utworze

Pozycja dowolna.

1. Początek ( Temat wiosny) Forte – miarowe klaskanie ( w pulsie ćwierćnutowym) Piano – miarowe klepanie o kolana

2. Fragment z motywem naśladującym śpiew ptaków „Ptaszki śpiewają” Dłońmi naśladujemy dzióbki śpiewających ptaków (do kciuka zbliżamy i oddalamy pozostałe złączone palce), imitując „rozmowę” dwóch ptaków

3. Temat wiosny - miarowe klaskanie

4. Fragment z pulsem szesnastkowym „Kołyszą się drzewa” Stoimy w lekkim rozkroku, kołysząc się z nogi na nogę na boki, ręce uniesione nad głową naśladują kołyszące się gałęzie

5. Temat wiosny - miarowe klaskanie

6. Fragment o burzliwym przebiegu ( tutti orkiestry i solo skrzypiec) „Wieje wiosenny wiatr” Improwizacja ruchowa naśladująca wiatr

7. Temat wiosny - miarowe klaskanie

8. Fragment z motywem naśladującym śpiew ptaków „Ptaszki śpiewają” Dłońmi naśladujemy dzióbki śpiewających ptaków (do kciuka zbliżamy i oddalamy pozostałe złączone palce), imitując „rozmowę” dwóch ptaków

9. Temat wiosny - miarowe klaskanie

10. „Kołyszą się drzewa” – solo skrzypiec (stoimy w lekkim rozkroku, kołysząc się z nogi na nogę na boki, ręce uniesione nad głową naśladują kołyszące się gałęzie)

11. Temat wiosny ( forte – miarowe klaskanie, piano – klepanie o kolana)

 

Data  zajęć 01.04.2021r.

Temat: Wielkanocne dźwięki

Cele: aktywne słuchanie muzyki, rozróżnianie tempa i dynamiki, ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej, rozumienie  tekstu piosenki

Przebieg zajęć:

1. Wysłuchanie piosenki Zając malowany

https://www.youtube.com/watch?v=Eivj-83L_Tw&ab_channel=pp9nsol

I Na kubeczku z porcelany
mieszka zając malowany.
Kiedy tylko się poruszy
to w herbacie moczy uszy.
Ref. Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam./bis
II Siedzi zając na kubeczku,
lewą nogę moczy w mleczku.
Ale mleczko nie dla niego
on by wolał coś innego.
Ref. Mówię Wam, mówię Wam,
co ja z tym zającem mam.
III Wytarł zając mokre uszy,
zrobił cztery wielkie susy.
Usiadł w lesie na polanie
co ja teraz powiem mamie?
Co ja teraz powiem?
Co? No co?

2. Zabawa inscenizacyjna: skoki obunóż na palcach( lądowanie na palcach ), z dłoni robimy uszy.

Przy refrenie na słowa:

   „mówię wam”- klaszczemy

    „co ja z tym zającem mam” – rozkładamy ręce w przeciwne strony w geście bezradności

3. Nauka tekstu I zwr.

4. Wysłuchanie Tańca kurcząt w skorupkach – M. Musorgskiego

https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84&ab_channel=Kratery

5. Improwizacja ruchowa przy tym utworze,  najlepiej zaproponowana przez dziecko ( to może być klaskanie, tupanie, bieganie, skakanie, turlanie, naśladowanie ruchu skrzydeł

6.. Malowanie scenki ilustrującej treść piosenki.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

krasnale-p39
misie
smerfy
biedronki_icon
sowy

Linki

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.