Co to jest logopedia?

„…Logopedia jest nauką o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad mowy oraz nauczaniu mowy w wypadku jej braku lub utraty. Termin logopedia pochodzi od dwóch greckich wyrazów: logos – słowo, mowa oraz paideia – wychowanie. Termin mowa obejmuje zarówno czynności mówienia, jak i rozumienia mowy…”.

I. Styczek, „Logopedia”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1974.

„Logopedia - nauka zajmująca się całością zagadnień związanych z komunikacją językową, które analizuje w różnych ujęciach: medycznym, lingwistycznym, psychologicznym, pedagogicznym, artystycznym, czyli z punktu widzenia różnych dyscyplin i w najszerszym z nich wszystkich zakresie (od wzorca poprzez normę do patologii). Przedmiotem badań logopedii są wszelkie zaburzenia w nabywaniu kompetencji językowej oraz komunikacyjnej, a także ich skutki w postaci różnorodnych zaburzeń mowy.”

E. M. Skorek, „Z logopedią na ty. Podręczny słownik logopedyczny”, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2000